Dlaczego sutasz?
Nazywam się Emilia Szymańska i jestem projektantką biżuterii haftowanej sutaszem, właścicielką marki Em Soutache.
Moja pracownia mieści się w dużej bawełnianej torbie <3 jest mobilna. Szyję w domu, w drodze, u rodziców na wsi, wszędzie tam gdzie będzie opieka dla mojego Pomocnika, który jak widzi rozłożony warsztat koralikowy wybucha wielkim: ” łał mamo jakie piękne te koralicki, a te kolCyki to dla kogo? a mogę jednego koraliCka?”. Małe, zgrabne rączki uwielbiają przesypywanie, dosypywanie, mieszanie szczególnie najdrobniejszych koralików. Dlatego mój warsztat jest stanowczo uzależniony od tego, czy mam kogoś do opieki nad największym Pomocnikiem i fanem mojej pracowni.
To uwielbiam w swojej pracy, że nie jestem uzależniona od miejsca, może jedynie od czasu, który jest towarem deficytowym.
Największy projekt sutaszowy – pas ślubny
Dosłownie, życiowy 🙂 Wykonałam pas do własnej sukni ślubnej z niezliczonej ilości kryształków, sutaszowych pasm, kamieni i drobnych koralików. Nie jestem w stanie ocenić ile czasu zajęło mi szycie, ale mam go do dziś. Wykonałam go do specjalnie uszytej na tę okazję sukni, dopasowanej do tak nietypowej biżuterii. Hm właśnie, ja dobieram sukienkę do biżuterii a nie odwrotnie.
Osiągnięcia
Haftem sutasz zajmuję się od 2011 roku. Na początku dokumentowałam swoje prace na blogu www.bizuteriaemila.blogspot.com, tam znajdziecie wiele zdjęć mojej twórczości od pierwszych wpisów aż do 2018 roku. Sutaszowe pasma dają tak wiele możliwości do działania, łączenia z różnymi technikami a na rynku pojawia się coraz więcej odcieni, że zafascynowały mnie do reszty. Szczególnie upodobałam sobie połączenie sutaszu, haftu koralikowego i beadingu.
Studiowałam kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim, ten kierunek dał możliwość zajęcia się tym co mnie najbardziej interesuje – haftem sutasz. Technika pochłonęła mnie do tego stopnia, że o niej właśnie napisałam swoją pracę licencjacką jak i magisterską. Ta pierwsza wydana została w zbiorowym wydaniu “Re-wizje regionalne” przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego pod redakcją dr Aleksandry Wieruckiej i dr Magdaleny Sachy. W swojej pracy podjęłam próbę odnalezienia korzeni sutaszu.
Wraz z Lidią Żyniewicz pracującą w Suwalskim Ośrodku Kultury zorganizowaliśmy warsztaty haftu sutasz i haftu koralikowego w Suwałkach, tym samym pokazując mieszkańcom walory tych niesamowitych technik.
Przez wiele lat szkoliłam warsztat, uczyłam się, by w 2018 roku zadebiutować sklepem Em Soutache. Ten właśnie rok był dla mnie przełomowy, wtedy z urlopu macierzyńskiego rzuciłam się w wir obowiązków związanych z prowadzeniem własnej działalności.
8 marca 2019 roku premierę miała autorska kolekcja biżuterii haftowanej sutaszem, biżuterii w stylu glamour. Przygotowana z myślą o kobietach, które chcą zabłysnąć niebanalną biżuterią, wzbogacić swoją stylizację, czy po prostu mieć piękny podarunek dla bliskiej osoby. To dopiero początek sutaszowych nowinek.
Od kuchni – gdzie znajdziecie mnie w sieci
Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda moja praca od kuchni, zapraszam Was na Instagram, tam często na Instastory pokazuję nad czym aktualnie pracuję, pojawiają się zdjęcia z zaplecza, warsztatu, znajdziecie mnie pod nickiem: em_soutache.
Na profilu FB Em Soutache zobaczycie dawkę nowości, wisiorki, kolczyki, zdjęcia z sesji.
Moją drugą pasją jest szycie – jej efekty możecie podglądać na profilu Em Rękodzieło.
Tymczasem zapraszam Was do podglądania bloga, będzie niesamowita kolia sutaszowa i tajniki powstawania tej piękniej biżuterii.
Em